• SPOLUPRACUJEME:

 • Satelitní televize v České republice

  V době, kdy v Praze teprve začínalo testování pozemního vysílání digitální televize, odstartovala v celé České republice první komerční služba, která nabízela digitální televizi přes satelit s větším počtem programů úplně pro všechny. Psalo se září 2000 a přes družici Astra začal vysílat UPC Direct, jedna ze tří dnes fungujících placených satelitních služeb u nás. Především jim věnujeme následující přílohu.

  O satelitní televizi koluje mezi diváky celá řada neúplných a často smyšlených informací. Pro řadu z nich satelit představuje technologický problém, obávají se náročného ovládání satelitního přijímače, vysoké pořizovací ceny i poplatků za sledování satelitní televize. Zvlášť starší diváci proto na satelit dopředu zanevřou, než by se nechali seznámit s jeho výhodami.

  S těmito předsudky se pokusíme vyrovnat v této monotematické příloze. V několika následujících kapitolách se můžete dozvědět, jak satelitní vysílání funguje po technické stránce, jak se liší od pozemní digitální televize, kabelovky nebo televize přes pevnou telefonní linku. Po satelitu může televize vysílat rovněž analogově, tento způsob šíření signálu se ale pomalu přežívá, takže se jím v této příloze ani nebudeme zabývat.

  Nechybí samozřejmě ani informace o tom, co potřebujete pro příjem satelitní televize, co ovlivňuje kvalitu signálu a v jakých případech může mít i satelitní přijímač problémy. Ani to však nic nemění na skutečnosti, že po satelitu lze televizi přijímat takřka všude, a uvítají ho tedy především diváci v oblastech se špatným pozemním signálem, bez kabelových rozvodů a možností pořídit si IPTV. To platí především pro menší obce v pohraničí, ale také pro chataře a chalupáře i diváky z měst, kteří bydlí v zákrytu pozemního vysílače.

  Aby byl náš souhrn úplný, obsahuje také konkrétní nabídky placených satelitních služeb, které lze objednat a přijímat na území České republiky, ale také televizní programy v češtině, které přes družici vysílají volně, tedy bez zakódování, a lze je přijímat, aniž by si zájemce musel předplácet některou ze zmíněných služeb. Zmíníme se také o tom, proč některé české programy vysílají jenom zakódované a co je a není u satelitního příjmu legální.

  Věříme, že se vám bude tato v pořadí třetí monotematická příloha DigiZone.cz líbit a přispěje k novým poznatkům o dalším typu digitálního vysílání.

  Related Posts

  Comments are closed.